پایان کلاس نقد و تحلیل فیلم با هدایت و تدریس میکائیل همتی

این کلاس که ویژه هنرجویان رشته‌های بازیگری و فیلمسازی برگزار میشد، با توجه به رشته هنرجویان، دو رویکردِ همزمانِ عملی و نظری، در نظر داشت.

ابتدا تاریخچه تحلیل و نقد ، ریشه‌شناسی هر دو مفهوم، معرفی رویکردها، فلسفه و انواع نقد در سینما مورد بحث قرار گرفت و در ادامه با رویکردی نظری، تحلیل نقاشی ها و ارتباط زیبایی‌شناسی آن با سینما انجام شد. فنون سینما از جمله نور و قاب با نگاه تحلیلی به سینما مورد بحث قرار گرفت و در میانه دوره به رنگ شناسی ، قاب بندی و لنز … با رهیافتی تحلیلی اشاره شد. در انتهای دوره هنرجویان با تحلیل میزانسن (شامل قلمرو، فرم، تراکم، عمق میدان… )، آنالیز بازی بازیگر ،تقابل‌ها، شخصیت شناسی ، لایه های پنهان فیلم، مفهوم موتیفو … آشنا شدند.

در بخش عملی هم هنرجویان در قالب فعالیت‌های فردی و گروهی، اقدام به تولید محتوا نمودند. پادکست های متعدد با موضوع معرفی فیلم، اجرای رادیویی و حادثه… دوبله به صورت طنز و رسمی، ساخت چندین فیلم از قطعات فیلم های سینمایی با اجرای هنرجویان بازیگری و کارگردانیِ هنرجویان فیلمسازی مواردی بودند که با هدایت مدرس کلاس تهیه و تولید شدند. نهایتا به هر کدام از هنرجویان یک فیلم جهت تحلیل ارائه شد. هنرجویان فیلمسازی علاوه برآن تحلیل نما به نما و هنرجویان بازیگری جدول اجرای شخصیت را تکمیل نمودند.

شایان ذکرست برگزیده‌ی محتواهای تولید شده توسط هنرجویان این کلاس، به زودی، در سایت  آموزشگاه سینمایی هفت هنر قرار خواهد گرفت و علاقمندان میتوانند با مراجعه به بخش پژوهش سایت، به این تولیدات دسترسی پیدا کنند.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *