لذت تئاتر دیدن به صورت گروهی

یکی از فعالیت های متداول در آموزشگاه سینمایی هفت هنر برگزاری تورهای تئاتر برای هنرجویان آموزشگاه است. کمترین اثر آن شاید همان شادی ها و بگو و بخندهای مسیر رفت و برگشت باشد که خود حائز اهمیت زیادی است. همین لذت و تجربه ی یک سفر کوتاه هم راستا با یکی از بنیادی ترین اهداف هنر –یعنی لذت بردن از هنر- است.

اما تاثیرات مثبت بسیار زیادی را می توان در این اردوهای تئاتر جستجو کرد. به عنوان مثال تئاتر به عنوان یک فعالیت گروهی به اهداف مطلوبش نخواهد رسید مگر با همدلی و مسئولیت پذیری تک تک اعضای گروه. این نکته را شاید در هیچ کلاس تئاتری در هیچ کجای دنیا به هنرجویان آموزش ندهند و هنرمندان این رشته تنها با آزمون و خطا به کشف این حقیقت دست یابند، اما در جریان یک اردوی تئاتر هنرجویان نوپا که هنوز روابط و ضوابط این حرفه را نیاموخته اند، فرصت یک تجربه کردن یک فعالیت جمعی که نیازمند نظم و مسئولیت پذیری است را دارند. آشنایی با محیط ها و عوامل حرفه ای دست اندر کار تئاتر، آشنایی با شیوه ها و سبک های مختلف کاری، به دست آوردن متر و عیار شخصی برای سنجش آثار و همچنین شکل گیری نگاه زیباشناسانه در کنار آموزش تکنیک ها و روش ها از دیگر تاثیرات برگزاری این اردوهای تئاتر هستند. ممکن است یک فرد به تنهایی هم به دیدن تئاتر برود و نظریاتی هم در ذهنش شکل بگیرد، اما هیچ شخصی را در اطرافش سراغ نداشته باشد که او هم مانند او تئاتر را دیده باشد تا بتوانند تجربیات و نظریاتشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این اتفاقی است که در جریان تورهای تئاتری به سادگی اتفاق می افتد. در راه برگشت از تهران به سمت آموزشگاه معمولا شاهد رد و بدل نظریات هنرجویان، مدیران و معلمان آموزشگاه درباره اجراها هستیم. این امر موجب آگاهی هنرجویان بر ضرورت نقد و مباحثه نظری در کنار تمرین و اجرای عملی می شود. یکی دیگر از تاثیرات بنیادین این تورها ترسیم یک افق در ذهن هنرجو و خانواده های هنرجویان است. هنرجوی کم تجربه پر امید که ذهنش پر از رویاست با دیدن نمایش بر روی صحنه گویی رویای خود را بر روی صحنه می بیند که همین امر می تواند انگیزه او برای تلاش و کوشش را بیشتر کند. در کنار همه این فواید و لذت های تئاتر دیدن به صورت گروهی برای هنرجویان، شاید اینکه گروه اجرایی یک نمایش با دیدن اینکه عده ای در قالب یک گروه به دیدن نمایش آنها آمده اند احساس حمایت بیشتری کنند و این احساس به آنها انرژی و انگیزه بیشتری برای ادامه راه دشوارشان در تئاتر باشد.

این مقدمه ای طولانی بود برای یک خبر کوتاه. بازدید هنرجویان گروه سنی کودک و نوجوان آموزشگاه سینمایی هفت هنر از نمایش چل گیس در روز ۲۸ خرداد ۱۳۹۶٫ نمایشی موزیکال که با نگاهی ساده به بازخوانی قصه “حسن کچل و چل گیس” و مفهوم عشق در آن می پرداخت. نمایشی پر از امید و تشویق به تلاش و دوباره برخاستن. همچنین گفتنی ست که حمید پورآذری -کارگردان صاحب نام و مدرس آموزشگاه سینمایی هفت هنر- در این نمایش به عنوان طراح صحنه حضور داشت.

6 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *